Kategorie Blogowe

   12/14/2020 07:37:10     O kotach    0 Comments
Czym jest koci katar?

Czym jest koci katar?

Koci katar to choroba dróg oddechowych, wywoływana wirusami herpeswirus kotów typu 1 oraz kaliciwirus kotów. Przenosi się drogą kropelkową, poprzez kichanie kota. Łagodny jest chorobą górnych dróg oddechowych, natomiast kiedy dojdzie do zapalenia dolnych dróg oddechowych, mamy do czynienia z groźniejszym rodzajem choroby. Wirusy utrzymują się na powierzchniach, nie musi więc dojść do bezpośredniego kontaktu chorego kota z kotem zdrowym.

Najbardziej zagrożone zakażeniem kocim katarem są miejsca, w których jest dużo kotów np. w schroniskach, ponieważ są najbardziej podatne na zarażanie. Najgroźniejszy jest koci katar dla młodych kociąt.

Jakie są objawy kociego kataru?

Nieleczony koci katar może doprowadzić do śmierci kotów w każdym wieku. Jeśli więc zauważymy objawy infekcji kocim katarem u naszego pupila, powinniśmy pilnie skontaktować się z lekarzem weterynarii. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Kiedy kot śpi całymi dniami, nikogo to nie zdziwi, jeśli jednak na rzecz snu odrzuca swoją codzienną rutynę, powinno nas to zaniepokoić. Inną oznaką, że coś jest nie tak, może być brak apetytu. Częste kichanie u kota powinno już mocno nas zaniepokoić. Kiedy pojawi się katar u kota, powinniśmy obowiązkowo zawieźć, go na leczenie kociego kataru do lekarza weterynarii. Nieodstępnym objawem jest zapalenie worków spojówkowych, czyli spuchnięte oczy oraz łzawienie, które jest nieuchronnym następstwem kataru i zatkanego nosa.

Jak leczyć koci katar?

Koci katar, objawy są nam już znane i wiemy, na co zwracać uwagę. Leczenie kociego kataru musi zacząć lekarz weterynarii po określeniu, w jakim stadium jest u naszego puszystego pupila. Leczenie choroby w nieodpowiedni sposób może zaszkodzić kotu. We wczesnym stadium prawdopodobnie zrezygnujemy z antybiotyku, ograniczając się jedynie do leków przeciw zapalnych i leków stymulujących odporność.

W większości wypadków takie leczenie wystarcza, jednak są koty, które mają przewlekłe objawy. Jeśli taki będzie przebieg choroby, główną formą leczenia będzie podawanie antybiotyków oraz wedle indywidualnych potrzeb kota np. lek zbijający gorączkę.

Podczas trwania choroby kociaka warto zapewnić mu spokojny kącik w domu, gdzie będzie mógł się wyspać i "przeczekać" chorobę. Chorym kotem warto się zająć bardziej niż zwykle, głaskać i pokazywać się co jakiś czas, aby był spokojny i wiedział, że nic złego się nie dzieje.

Jak zapobiegać kociemu katarowi?

Najprostsze zapobiegnięcie kociemu katarowi jest poprzez zaszczepienie kota. W przypadku kotów domowych, szczególnie kociąt, dobrze by było, aby koty te nie miały kontaktu z kotami wychodzącymi, które mogą mieć ewentualny kontakt z kocim katarem.

Zwierząt hodowlanych nie powinniśmy narażać na podróż do lekarza weterynarii, lecz poprosić, aby ten przyjechał bezpośrednio do domu i zbadał zauważone przez nas objawy choroby. Koty z hodowli nie powinny też mieć kontaktu z kotami wystawowymi.

Jeśli mamy dostęp do zwierząt przykładowo ze schroniska powinniśmy pamiętać o zmianie ubrania przed kontaktem z własnymi pupilkami, zwłaszcza kocięta mogą ucierpieć. Jest tak, ponieważ kocięta o wiele ciężej przechodzą katar koci niż dorosły kot.

Czy koci katar występuje u innych?

Dobrą wiadomością dla właścicieli puchatych kociąt jest taka, że zarówno domownicy, jak i inne zwierzęta takie jak chomik, czy pies nie są w stanie zachorować na koci katar. Wprawdzie choroba górnych dróg oddechowych może dotknąć zarówno ludzi, jak i inne zwierzęta, mogą pojawić się też podobne objawy choroby, ale z całą pewnością możemy wykluczyć koci katar jako przyczynę. Choroba będzie inna i zmieni się leczenie.

Może jednak podczas zbyt późnego leczenia lub kiedy leczenie jest nieskuteczne pojawić się wtórna infekcja bakteryjna, czyli choroba, która może dotknąć zarówno ludzi, jak i inne gatunki zwierząt domowych. Należy wtedy odizolować koty i przeprowadzić dezynfekcję pomieszczeń, w których przebywały.