Kategorie Blogowe

   12/13/2020 12:11:44     O psach    0 Comments
Dlaczego psy wyją?

Dlaczego psy wyją?

Wycie psa może być uciążliwe. Szczególnie takie zachowania psa nie są wskazane, gdy mieszkamy w bloku, albo kamienicy i nasz piec przeszkadza nie tylko nam, ale również naszym sąsiadom. Jednak pies wyje nie bez przyczyny, jest to jego język komunikacji z nami i warto, żeby właściciel czworonoga wiedział skąd to się bierze.

Pies w ciągu dnia potrafi wydawać różne dźwięki, które mogą zwracać nam uwagę na problemy naszego pupila, czy emocje jakie odczuwa. Zazwyczaj wycie jest spowodowane jakimś konkretnym bodźcem i można się go pozbyć eliminując potencjalny konflikt z sąsiadami.

Zastanawiając się dlaczego psy wyją możemy obawiać się, że jest to wywołane przez ból, lęk, albo z jakiś innych negatywnych powodów. Jednak w rzeczywistości wycie psa może mieć różne przyczyny, które nie zawsze są negatywne.

Psia natura jako przyczyna wycia psa

Pies jest genetycznie mocno spokrewniony z wilkami, które często wykorzystują ten sposób komunikacji między osobnikami. Członkowie stada wymieniają tak ze sobą informacje np o niebezpieczeństwie. Z tego powodu najbardziej skłonnymi do wycia są te rasy psów, którym najbliżej do dzikich wilków, czyli husky, malmut czy shiba inu.

Pies zaczyna wyć gdy słyszy niepokojący dźwięk, albo czuje zapach obcego człowieka. Jest to jego reakcja obronna na możliwe zagrożenie ze strony obcego i przez wycie próbuje o tym zakomunikować pozostałym domownikom. Szczególnie z tego powodu psy wyją w nocy, gdy w domu mało się dzieje. Podobnie jest, gdy zwierze usłyszy innego psa, który wyje. Tak jak wilk w stadzie, próbuje przekazać informację o zagrożeniu kolejnym osobnikom, dlatego przyłącze się do tego psiego chóru.

Pies wyje również, gdy słyszy syreny straży pożarnej, albo przejeżdżający na sygnale pojazd. Wynika to z tego, że dźwięk syreny zbliżony jest do wycia psa i w tym przypadku również próbują przekazać informację dalej.

Pies husky mający tendencję do wycia

Pies wyje gdy jest sam w domu

Często w takich sytuacjach przyczyną jest lęk separacyj, który wywołuje wycie psa. Gdy pies nie jest przyzwyczajony do pozostawania samemu w domu, zaczyna się niepokoić. Jednak nie zawsze lęk separacyjny przejawia się wyciem psa. Czasami nasz pupil może odreagowywać to niszcząc meble, czy w szczególności buty, na których znajduje się dużo zapachu związanego z opiekunem. Inne wykazują mniej widoczne objawy, jak np. brak aktywności i osowiałe leżenie bez jedzenia i picia.

Aby u naszego psa nie wystąpiły objawy lęku separacyjnego warto od małego przyzwyczajać go do samotnego pozostawania w domu. Jeżeli problem już się pojawia, to należy stopniowo przyzwyczajać psa do nieobecności, co często będzie wymagało dużej cierpliwości (Twojej i sąsiadów słyszących objawy tęsknoty pupila).

Wyje bo się nudzi?

Pies wyje również wtedy, gdy się nudzi. Z powodu braku rozrywki i nadmiaru energii takie zachowanie nie jest niczym nadzwyczajnym. Jeżeli w ciągu dnia nie mamy czasu, aby wyjść z naszym pupilem na długi spacer, to szybkie wyskoczenie trzy razy na siusiu często nie wystarczy, aby wykorzystać nagromadzoną w nim energię.

Jeżeli nie mamy czasu na takie kilkugodzinne wycieczki, a nasz pies zaczyna się nudzić i wyje, to warto zastanowić się na zakupem zabawek, które dostarczą mu rozrywki. Dobrze dobrane zabawki potrafią mocno zaangażować psa i porządnie go zmęczyć nawet bez spaceru. W asortymencie naszego sklepu oferujemy różnego rodzaju gryzaki i piłki dla psów.

Na szczególną uwagę zasługują zabawki na przysmaki. Do takiej kulki wkładamy psie przysmaki, albo suchą karmę, a pies ma za zadanie tak obracać zabawką, żeby smakołyk z niej wypadł. Niektóre mają wewnątrz skomplikowany labirynt i psu nie jest łatwo skonsumować nagrodę, dzięki czemu będzie zaangażowany przez dłuższy czas.

Porządne wymęczenie rozrywkami psy wyją znacznie rzadziej, gdyż po prostu nie mają już na to energii i nawet przez myśl im to nie przechodzi.

Objaw choroby lub bólu?

Jeżeli pies nie przejawiał wcześniej takiego zachowania, to problem może być poważniejszy i być spowodowany bólem, albo chorobą. Pies wyje również wtedy, gdy doznał jakiegoś urazu np. ma wbitą drzazgę. Jeżeli nie zachodzi inny czynnik sprzyjający wyciu psa, to należy skonsultować się z weterynarzem, aby określił jakie mogą być powody.

Jak nie reagować?

Szukając powodu dlaczego psy wyją, warto zastanowić się, czy to nie z naszej winy pies przyzwyczaił się do tej formy komunikacji. Jeżeli nasze reakcje były nieodpowiednie, gdy pies wył bo np. słyszał niepokojące dźwięki, a my go głaskaliśmy i dawaliśmy przysmaki. Pies mógł zinterpretować wycie jako coś aprobowanego przez opiekuna, a nawet oczekiwanego i w ten sposób próbuje zwrócić na siebie uwagę, albo uzyskać nagrodę.

Należy wtedy zmienić swoje reakcje na wycie psa i odzwyczaić go od nagradzania za takie zachowanie. Można również spróbować odwracać uwagę pupila od wycia, przez próbę zaangażowania go w inną aktywność taką jak wydanie komendy, czy rzucenie piłki.

Podsumowując

Szukając przyczyny dlaczego psy wyją powinniśmy bardzo uważnie przyjrzeć się jakie bodźce wywołują u naszego psa takie zachowanie. Kiedy zaczyna wyć, co wydarzyło się chwile wcześniej i czy są jakieś bodźce mogące wywoływać u niego lęk. Oczywiście, jeżeli wycie psa wcześniej nie miało miejsca i obecnie nic nie wskazuje zasadności takiego zachowania, to powinniśmy udać się z psem do lekarza weterynarii, który fachowo określi dlaczego pies wyje.